Strona głównaHistoriaAktualnościIntencje mszalneGaleriaKontakt

LinkiAkcja KatolickaCaritasŚwietlicaMłodzież w parafiiMinistranci

PielgrzymkiPerełki


·        

  

Dabar - młodzieżowy zespół muzyczny

 

Nasz zespól przez bardzo długi czas obywał się bez nazwy. W końcu jednak postanowiliśmy się określić   i wypłynąć na szerokie wody. Stało się – gdy usłyszeliśmy słowo „dabar”, zachwyciliśmy się nim i nie myśląc długo przyjęliśmy jako nazwę. DABAR to z języka hebrajskiego jedność słowa i czynu.

            Chcemy, aby nasze granie i śpiewanie nie było sztuką dla sztuki, ale łączyło się zawsze z modlitwą i oddaniem Panu Bogu wszystkiego co robimy. Dla nas  jako grupy  muzycznej oznacza to szczególne skupienie się na słowach, które wyśpiewujemy, nadaniu im sensu i mocy modlitwy. Chcielibyśmy także, aby nasze codzienne życie było dawaniem świadectwa.

 

                 To nie wszyscy, resztę ryjków można obejrzeć w galerii

Radośnie wykrzykuj na cześć Pana, cała ziemio,         

cieszcie się, weselcie i grajcie!                                            

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry,

Przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy,

Przy trąbach i dźwięku rogu:

Radujcie się wobec Pana, Króla!

                                                    PS 98

 

Zachęcamy do przyłączenia się do naszego zespołu!!!
Poszukujemy szczególnie głosów męskich

Zapraszamy chętną umuzykalnioną młodzież na próby w soboty o godzinie 16-tej na salkach parafialnych.

Chrystus obdarzył nas talentami byśmy mogli je rozwijać i z serca Go wychwalać, nie wahajcie się!

Msza Święta, w której bierze się czynny udział to zupełnie nowa jej odsłona,

która pomaga odkryć Eucharystię na nowo.

Wszelkie pytania prosimy przesyłać na nasz adres e-mailowy.

 

 Historia

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale początki zespołu młodzieżowego w naszej parafii sięgają daleko w przeszłość, niemal do początku. Radosne granie i śpiewanie młodych ludzi ma już u nas długą tradycję.

Do dnia dzisiejszego w tej formie działalności parafialnej uczestniczyły dziesiątki, jeśli nie setki osób. Trudno byłoby je wszystkie wymienić, nawet skupiając się wyłącznie na najbardziej zasłużonych.     W miejsce odchodzących, za nadto wyrośniętych, zawsze znajdowali się młodsi następcy, bardziej lub mniej muzycznie doświadczeni, ale gotowi, by swój warsztat rozwijać. Niektórzy kontynuowali muzykowanie, przechodząc do zespołu młodzieżowego ze scholi dziecięcej, mającej również długą tradycję, inni trafiali bezpośrednio do nas. Zmiany następowały na pozycji lidera i pałeczkę przejmowali po kolei Justyna, Ania, Daniel, Ola i Kasia.

Znaczące metamorfozy miały miejsce w obszarze instrumentarium – swojego czasu oprawę mszy zapewniało 11 gitar naraz! Towarzyszyły nam gitary klasyczne, elektroakustyczne i elektryczne, bas, organy, pianino elektryczne, djemby, skrzypce, saksofon oraz flet poprzeczny. Zmieniał się także repertuar, niegdyś urozmaicany głównie piosenkami z pielgrzymiego szlaku, obecnie coraz bardziej oparty na utworach znanych w kraju muzyków chrześcijańskich.

Niezmiennym i podstawowym zadaniem zespołu była zawsze liturgiczna oprawa niedzielnej mszy świętej dla młodzieży. Oprócz tego zespół służył śpiewem przy bardzo wielu innych okazjach, których nie sposób dzisiaj policzyć.

Młodzieżową kulturę muzyczną parafii budował skutecznie ksiądz Proboszcz Grocki, a wspiera nasz obecny szef ksiądz Proboszcz Maciej Grześ, za co jesteśmy im obu wdzięczni.     

Śpiewnik "Rybek Św. Antoniego"

                                                                               Kolędy

 

Czym się zajmujemy?

Przede wszystkim oprawą muzyczną młodzieżowej niedzielnej Mszy Świętej o godz. 8:30. Śpiewamy też na innych młodszych i starszych, np.: przy okazji I piątku miesiąca, Dnia Chorego, czy jeśli zostaniemy zaproszeni na mszach  jubileuszowych, ślubach. W parafii widać nas również podczas corocznego festynu, pielgrzymek do Górki Duchownej, czuwań i spotkań modlitewnych.

            Bierzemy udział w konkursach, przeglądach. Gościliśmy m.in. na konkursie Carmen Deo w Śmiglu, przeglądzie zespołów religijnych "Cecyliada" we Wschowie, a także na kilku przeglądach organizowanych w Lesznie.

            Udzielamy się na forum szerszym niż nasza parafia, z chęcią zasilamy szeregi chóru młodzieżowego spotkania "Agrafka", bo jak wiadomo: Dobrze Być Razem. Służymy też naszym śpiewem i obecnością ludziom starszym i chorym, odwiedzamy Domy Seniorów i czasem mieszkania prywatne naszych parafian, Domy Pomocy Społecznej.

            Tej działalności towarzyszą liczne, radosne, głośne i rozśpiewane spotkania nieformalne. Uwielbiamy godzinami gadać (po próbach i mszach rozchodzimy się ok. godziny), urządzamy sobie seanse filmowe (biedny ksiądz Błażej)

NASZA GALERIA

                   Nasz photoblog: